zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Wtorek, 6 Grudnia 2016, Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: OWCZAREK NIEMIECKI DŁUGOWŁOSY cena: 1 200,00 PLN, miejscowość: Jelcz-Laskowice, data: 2016-12-06, ...szczegóły

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz problem, znalazłeś zwierzaka i szukasz jego właściciela lub chcesz znaleźć dom dla niechcianego pieska czy kotka, napisz do nas, wyślij zdjęcia, a zamieścimy informacje na naszej stronie. Jeżeli masz fajnego pupila i chcesz, żeby jego zdjęcie ukazało się na naszej stronie, napisz do nas. Czekamy na wasze e-maile w każdej sprawie dotyczącej zwierząt.

gosia@autogielda.pl

Osoby przesyłające zdjęcia i opowiadania na nasz e-mail oświadczają, ze są ich autorami i wyrażają zgodę na zamieszczenie tych materiałów na naszej stronie internetowej. Prosimy o podawanie imienia, nazwiska i adresu (adres tylko do wiadomości redakcji).

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. fot. J. Bogobowicz; Coleonyx mitratus

Fot. fot. J. BogobowiczColeonyx mitratus

Mieszkańcy terrarium - domowe jaszczurki (1)

Barbara Widuch, Marcin Wojciechowski


Stanowią jedną z większych rodzin gadów. Ich różnorodność jest zaskakująca. Mimo niezbyt dużych rozmiarów ciała, potrafiły świetnie przystosować się do życia w najbardziej ekstremalnych warunkach. Występują na całej kuli ziemskiej za wyjątkiem Antarktydy i terenów objętych klimatem arktycznym. Niestety Europa może poszczycić się zaledwie ich kilkoma gatunkami

Gekony należące do rodziny Gekkonidae zaskakują swoim zachowaniem i obyczajami. Jest ich około 740 gatunków. Są to zwierzęta bardzo zróżnicowane pod względem ubarwienia. Z reguły gatunki dzienne charakteryzują się kolorowym deseniem, natomiast gatunki aktywne od zmierzchu do świtu są najczęściej szare. Barwa gekonów jest w dużej mierze uzależniona od podłoża i środowiska, które je bezpośrednio otacza.

Skoro już mowa o kolorach, to należałoby też wspomnieć o skórze. Jest ona bardzo aksamitna i miła w dotyku. Nie zawsze można gołym okiem zauważyć, że pokryta jest drobnymi łuskami. Są one specyficzne, ponieważ nie nachodzą na siebie. Czasami wskutek charakterystycznego ułożenia łusek powstają twory nadające skórze chropowaty wygląd. Ponieważ gekony, podobnie jak reszta gadów, rosnąc zrzucają naskórek, dociekliwy hodowca może zaobserwować linienie. U jaszczurek proces ten zachodzi partiami, a co ciekawsze gekony zjadają swoją starą skórę, dlatego nie ma co jej szukać w terrarium.

Gekony w porównaniu do pozostałych jaszczurek, a należą do nich między innymi agamy, legwany, kameleony, warany oraz bazyliszki, są niewielkich rozmiarów. W ramach ciekawostki można wspomnieć, że najmniejszy gekon (Sphaerodactylus parthenopion) mierzy zaledwie 25 mm i pochodzi z Wysp Dziewiczych, natomiast jednym z największych jest gekon toke (Gekko gecko), zwany pospolicie gekonem szczekającym. Jest to popularne i często spotykane w hodowli zwierzę, które swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu dźwiękowi "to-ke" wydawanemu w momencie zdenerwowania. W środowisku naturalnym nierzadko gnieździ się w pobliżu ludzkich siedzib. Osiąga długość 25 - 35 cm. Inne gatunki również posiadają zdolność wydawania odgłosów podobnych do ćwierkania, gdakania, cmokania oraz całych sylab, np. wspomniane już "to-ke" lub "gek-ko" (od tych dwóch sylab nazwę wzięła cała rodzina).

Jak powszechnie wiadomo gekony posiadają zdolność wspinania się po nawet bardzo gładkich powierzchniach, takich jak na przykład szkło lub sufit. Czasami obserwując takiego osobnika przyklejonego do szyby, naszą uwagę zwraca podeszwa jego stóp. To ona kryje całą tajemnicę. Widzimy spodnią powierzchnię palców pokrytą szerokimi blaszkami. Są to tak zwane lamellae. Blaszki te pokryte są drobnymi szczecinkami. W trakcie wspinaczki rozszerzone koniuszki szczecinek wchodzą w bardzo ścisły kontakt z powierzchnią. Co prawda siła działania jednej szczecinki jest niewielka, ale przeszło milion szczecinek na jednej kończynie to już imponująca siła przylegania. To naprawdę niesamowite zjawisko! Ta niezwykła umiejętność wspinania się umożliwiła gekonom utworzenie siedlisk nadrzewnych i skalnych. Gdyby posiadały tylko pazurki, ich występowanie byłoby znacznie bardziej ograniczone.

Kolejną ciekawostkę stanowią oczy gekona. Większość gekonów, podobnie jak węże nie posiada powiek. Ponieważ powieka pełni nie tylko funkcję ochronną przed urazami, lecz także oczyszczającą oko z różnorakich paproszków, gady te musiały sobie jakoś poradzić z tym problemem w inny sposób. I tu po raz kolejny spotykamy się z zaskakującym rozwiązaniem. Oko gekona pokryte jest zrogowaciałym, zupełnie przezroczystym naskórkiem zwany okularem. Ponieważ jest on twardy, pełni funkcję ochronną. Co jednak robić, gdy okular się zabrudzi Otóż gekony czyszczą sobie oczy językiem. Takie "pucowanie", choć wygląda komiczne, jest nadzwyczaj skuteczne. W momencie linienia stary okular jest usuwany wraz z resztą skóry.

Mówiąc o gekonach, nie wypada nie wspomnieć o ich ogonie. Niekiedy podczas walki samców lub innego zagrożenia dochodzi do tzw. odrzucenie ogona. I choć z czasem ogon odrasta (trwa to kilka miesięcy), nigdy nie jest już tak okazały jak jego poprzednik. Nowy ogon jest grubszy i nie tak kolorowy. Dlatego pamiętajmy, aby nigdy nie łapać gekonów za tę część ciała.

Fot. fot. J. Bogobowicz; Stenodactylus petrii (g. perełkowy)Fot. fot. J. Bogobowicz; Eublepharis macularius (gekon lamparci)Fot. fot. J. Bogobowicz; Lepidodactylus lugubrisFot. fot. B. Widuch; Paroedora pictus

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

miejscowość: Rawicz

data: 2016-12-06

miejscowość: Lubin

data: 2016-12-06

miejscowość: Gostyń

data: 2016-12-06

miejscowość: Jawor

data: 2016-12-06

miejscowość: Struga koło Wałbrzycha

data: 2016-12-06

miejscowość: Wądroże Wielkie

data: 2016-12-06

cena: 1 200,00 PLN

miejscowość: Jelcz-Laskowice

data: 2016-12-06

cena: 400,00 PLN

miejscowość: Świdnica

data: 2016-12-06

miejscowość: Strzegom

data: 2016-12-06

miejscowość: Leśnica

data: 2016-12-06

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: gosia@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA