zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: SPRZEDAM KROWĘ CIELNĄ cena: 3 900,00 PLN, miejscowość: Chojnów, data: 2018-04-23, ...szczegóły

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz problem, znalazłeś zwierzaka i szukasz jego właściciela lub chcesz znaleźć dom dla niechcianego pieska czy kotka, napisz do nas, wyślij zdjęcia, a zamieścimy informacje na naszej stronie. Jeżeli masz fajnego pupila i chcesz, żeby jego zdjęcie ukazało się na naszej stronie, napisz do nas. Czekamy na wasze e-maile w każdej sprawie dotyczącej zwierząt.

gosia@autogielda.pl

Osoby przesyłające zdjęcia i opowiadania na nasz e-mail oświadczają, ze są ich autorami i wyrażają zgodę na zamieszczenie tych materiałów na naszej stronie internetowej. Prosimy o podawanie imienia, nazwiska i adresu (adres tylko do wiadomości redakcji).

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. ;

Fot.

Muchy, gzy i inne paskudztwa

tekst Lucyna Nieużyła


Przez kilkadziesiąt lat życia z końmi nazbierałam wiele „domowych sposobów” radzenia sobie z różnymi „końskimi” problemami. Przedstawię Państwu niektóre z nich, mając nadzieję, że będą pomocne

W utrzymaniu konia wizyta lekarza weterynarii i podawanie leków, to często dość poważna pozycja. Nie sugeruję, by w ramach oszczędności nie wzywać lekarza. Kiedy zdrowiu i życiu konia coś może zagrażać - nie ma się co zastanawiać. Należy go po prostu wezwać. Jest jednak wiele sytuacji, w których możemy poradzić sobie sami. Jak również wielokrotnie możemy im zapobiegać stosując prostą profilaktykę.

Zacznę nie od samego konia, ale od stajni. Jak ma się stajnia do zdrowia konia? Czysta, przewietrzona, bez owadów i gryzoni, stanowi niebagatelną rolę w utrzymaniu konia w dobrej kondycji.

Stajnię do sezonu letniego trzeba przygotować tak, by nie było w niej fruwających i gryzących utrapień. I do tego wcale nie potrzeba drogich chemicznych preparatów.

Wczesną wiosną, gdy zaczną się trochę cieplejsze dni, wypuszczamy wszystkie konie na padok, całą stajnię czyścimy. Wywozimy cały obornik, skrobiemy do czysta podłogi w boksach, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich szpar i kątów. Myjemy ściany wodą z szarym mydłem i dużą ilością octu owocowego. Taki ocet można kupić, ale można też zrobić z obierek jabłek. Po oczyszczeniu we wszystkie szpary i kąty wlewamy czysty ocet owocowy. Jak to wszystko wyschnie białkujemy (czyli malujemy wapnem) całą stajnię, w tym również podłogi w boksach. Czekamy aż wszystko wyschnie, kładziemy w boksach słomę. Teraz musimy zadbać, by nic nie zechciało wlecieć do stajni. Ja używam goździków (sami sprawdźcie - wszystkie drogie preparaty pachną goździkami i ewentualnie eukaliptusem). Olejki są bardzo drogie, ale ten z eukaliptusa niestety trzeba kupić. Z goździków robię wywar, gotując je dość długo, a potem jeszcze zostawiam pod przykryciem do wystygnięcia. Potem przecedzam, dodaję kilka kropli eukaliptusa, mieszam i gotowe. Przelewam tę miksturę do butelki z atomizerem i pryskam na wszystkie framugi (drzwi i okna) oraz wszystkie miejsca, na które lubią siadać muchy. Potem z grubej tektury wycinam kółka, nasączam je preparatem i wieszam w różnych miejscach w stajni. Tę tekturę trzeba co jakiś czas nasączać, ponieważ wietrzeje. A przy okazji spryskujemy również wszystkie framugi. Takie zabiegi powinniśmy powtórzyć kilka razy w ciągu sezonu, by żadnym owadom nie udało się w naszej stajni rozmnożyć.

Jeśli jednak w ciągu lata jakieś „paskudztwo” wleci do stajni, to mamy na nie kilka sposobów. Najprościej jest dodawać zwierzętom do wody do picia po kilka kropli octu owocowego, a do paszy rozgnieciony ząbek czosnku (podnosi również odporność). Niektóre konie na początku mogą niechętnie jeść paszę z czosnkiem, ale można wtedy dodać jakiś przysmak i powinny powoli się przyzwyczaić. Po jakimś czasie skóra naszych podopiecznych zacznie wydzielać zapach czosnku i octu (dla nas niewyczuwalny) i będzie to dość skutecznie odstraszać owady, z kleszczami włącznie.

Przepis na ocet owocowy

Potrzebny jest duży słój, przynajmniej 5-litrowy. Wrzucamy do niego obierki jabłek, mogą być to również wytłoczyny innych owoców. Pod warunkiem oczywiście, że nie są zepsute. Mogą być również całe owoce. Zalewamy to przegotowaną wodą. Dosypujemy ok. ½ kg cukru, przykrywamy złożoną gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce. Najpierw zrobi się z tego coś na kształt wina, ale nie radzę próbować. Po kilku miesiącach (3-5) wyklaruje się z tego bardzo zdrowy ocet owocowy, który delikatnie ściągamy do butelek i odstawiamy do chłodnego miejsca.

 

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 3 900,00 PLN

miejscowość: Chojnów

data: 2018-04-23

cena: 23,00 PLN

miejscowość: Bystrzyca Dolna 34 / Świdnica

data: 2018-04-23

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: gosia@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA