zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

ds

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz problem, znalazłeś zwierzaka i szukasz jego właściciela lub chcesz znaleźć dom dla niechcianego pieska czy kotka, napisz do nas, wyślij zdjęcia, a zamieścimy informacje na naszej stronie. Jeżeli masz fajnego pupila i chcesz, żeby jego zdjęcie ukazało się na naszej stronie, napisz do nas. Czekamy na wasze e-maile w każdej sprawie dotyczącej zwierząt.

gosia@autogielda.pl

Osoby przesyłające zdjęcia i opowiadania na nasz e-mail oświadczają, ze są ich autorami i wyrażają zgodę na zamieszczenie tych materiałów na naszej stronie internetowej. Prosimy o podawanie imienia, nazwiska i adresu (adres tylko do wiadomości redakcji).

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

  zeberki - parka

zeberki - parka

Ptaki – samiec czy samiczka?

Jerzy Ćwik


Na pytanie „co wybrać, samca czy samiczkę?” nieodmiennie odpowiadam „parkę!”. Szczególnie, jeżeli pytanie dotyczy papug. Jednak wiem, że z różnych przyczyn, najczęściej nabywa się jednego ptaka.

Papugi

W przypadku papug dylemat jest największy. Większość gatunków nie wykazuje barwnego dymorfizmu płciowego, czyli samczyki i samiczki wyglądają identycznie. Kupując młodego ptaka najczęściej nie znamy jego płci i dopiero po pewnym czasie obserwujemy zróżnicowane zachowania seksualne. Posiadanie samczyka dużej papugi może stanowić problem z uwagi na ich „stałość uczuć”. Papugi dobierają się w pary na całe życie, a konkurentów starają się przepędzić. Samczyk może z grona ludzkich domowników wybrać sobie „partnera seksualnego”, a resztę „stada” przeganiać, co przy dziobie o znacznej wielkości i sile „rażenia”, może nie być najprzyjemniejsze. Często taka papuga trafia do sklepu zoologicznego przez swoją „agresywność”, podczas, gdy jej zachowanie wynikało z miłości do opiekuna.

W przypadku papug mniejszych gatunków ich zachowania seksualne nie mają aż tak znaczących konsekwencji. Wybierając ich płeć można kierować się innymi cechami charakteryzującymi zróżnicowanie płciowe. Samczyki przeważnie są bardziej ciekawskie, szybciej przełamują „pierwsze lody” a przez to szybciej się oswajają. Łatwiej tez przychodzi im nauka „mówienia”. Jednak to samiczki są lepszymi „mówcami”. Powtarzają słowa wyraźniej, a i zasób słownictwa mają przeważnie większy.

Wybierając pupila domowego możemy również zwracać uwagę na barwy. W takich przypadkach u większości gatunków papug intensywniej lub „pstrokaciej” wybarwiony jest samczyk. Jest jednak wyjątek - barwnice. U tych papug samczyk jest pospolicie zielony, a samiczka pysznie czerwona. Ta różnica jest tak dziwaczna, że przez wiele lat uważano, że są to różne gatunki, a ich spotkania za przypadkowe. Nie dopuszczano możliwości, że samiczka jest barwniejsza od samczyka, co rzeczywiście jest „dziwactwem” w świecie ptaków.

Ptaki śpiewające

Pragnąc posiadać ptaka, który umilałby nam życie swoim śpiewem, decydujemy się zawsze na samczyka. Tylko samczyki śpiewają. Jest to ich zew miłosny, którym wabią partnerki. Im samczyk piękniej śpiewa, tym ma większe szanse na względy samiczki. Najczęściej ptaki śpiewające obu płci ubarwione są podobnie, więc decydując się na zakup, kupujemy samczyka. Ma to odzwierciedlenie w cenach. W każdym sklepie zoologicznym samczyki najpopularniejszego ptaka śpiewającego, czyli kanarka, osiągają ceny kilkakrotnie przewyższające cenę samiczki.

Amadyny i astryldy

Te małe ptaszki najlepiej prezentują i czują się w grupie. Dlatego odradzam trzymanie pojedynczych egzemplarzy. Kupując pojedynczego ptaka nie musimy zwracać szczególnej uwagi na pleć, gdyż ich ubarwienie jest najczęściej identyczne. A choć samczyki astryldów śpiewają, to jednak ten „śpiew” jest tak cichy, ze właściwie niesłyszalny. Śpiew astrylda raczej się widzi, a nie słyszy. Samczyk przyjmuje charakterystyczną pozę, nabiera powietrza w gardło i widać, że chyba śpiewa. Te przypuszczenia potwierdzi dopiero przyłożenie ucha do klatki. Ubarwienie jako czynnik decydujący przy wyborze ptaka ma znaczenie tylko u popularnych zeberek. Samiczka jest „szara” natomiast samczyk posiada różnorodne ozdoby, takie jak: czerwone plamy na policzkach, brązowe w białe kropki boki, czarny pas na piersi i charakterystyczny deseń „zebry”, nadający nazwę gatunkową tym ptaszkom.

Kuraki i kaczki

Chyba nikt nie trzyma pojedynczo bażantów czy kaczek. Czasami zdarza mi się widzieć samotne pawie, bo tylko one maja piękny „pawi ogon”. Podobnie ubarwione są samce bażantów i większości kaczek, czym zdecydowanie różnią się od posiadających barwy ochronne samiczek. Te piękne barwy zapewniają samczykom przychylność partnerek, a jednocześnie decydują o chęci „rozweselenia” swojego ogrodu czy woliery przez ludzi. Dlatego, jeżeli ktoś może w swoim ogrodzie trzymać tylko jednego ptaka, to powinien to być raczej ozdobny samczyk.

Gołębie

Egzotyczne gołębie stosunkowo rzadko trzymane są w naszych domach. A tak naprawdę, to tylko one znoszą dosyć dobrze samotność. Oswajają się też stosunkowo łatwo, a i można nauczyć je różnych sztuczek. Wątpiącym w moje słowa, przypomnę cyrk, w nim często można zobaczyć białą mutację synogarlicy zwyczajnej. U większości gatunków egzotycznych gołębi dostępnych w naszym kraju nie występuje barwny dymorfizm płciowy, więc wybierając ptaka, nie musimy się kierować jego płcią. Praktycznie, tylko samczyk gołąbka kaplandzkiego jest ładniej ubarwiony niż samiczka. Natomiast tokowanie i gruchanie może przemawiać za nabyciem gołąbka - samczyka.

  synogarlica  amazonki - parka  amadyny diamentowe - parka

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: gosia@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA