zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

ds

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz problem, znalazłeś zwierzaka i szukasz jego właściciela lub chcesz znaleźć dom dla niechcianego pieska czy kotka, napisz do nas, wyślij zdjęcia, a zamieścimy informacje na naszej stronie. Jeżeli masz fajnego pupila i chcesz, żeby jego zdjęcie ukazało się na naszej stronie, napisz do nas. Czekamy na wasze e-maile w każdej sprawie dotyczącej zwierząt.

gosia@autogielda.pl

Osoby przesyłające zdjęcia i opowiadania na nasz e-mail oświadczają, ze są ich autorami i wyrażają zgodę na zamieszczenie tych materiałów na naszej stronie internetowej. Prosimy o podawanie imienia, nazwiska i adresu (adres tylko do wiadomości redakcji).

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Amadynka długosterna Poephila acuticauda (2)

tekst i zdjęcia Jerzy Ćwik


HODOWLA

Amadynki ostrosterne w Europie pojawiły się pod koniec XIX wieku. Jednak, zimny i wilgotny klimat Europy powodował ogromne trudności w ich aklimatyzacji. Ptaki masowo ginęły, nie chciały się rozmnażać i odchowywać potomstwa. Jeszcze 20 - 30 lat temu w fachowej literaturze hodowlanej można było znaleźć opisy amadynek ostrosternych jako „ptaków problematycznych” w hodowli. Obecnie jednak hodowcy doprowadzili do wytworzenia europejskiej populacji tych ptaków doskonale przystosowanych do życia w klatkach i wolierach. Amadynki ostrosterne równie łatwo przystępują do lęgów jak całkowicie udomowione zeberki, a większość par odchowuje młode bezproblemowo. Zdarzają się nawet przypadki wykorzystywania amadynek ostrosternych jako mamek dla gatunków bardziej „problematycznych”.

Amadynki ostrosterne, podobnie jak i inne ptaki najlepiej czują się i prezentują w dużych zakrzewionych wolierach. Jednak mogą być również hodowane w klatkach. Klatki nie powinny być zbyt małe. Minimalna wielkość klatki dla jednej pary amadynek ostrosternych wynosi 75 centymetrów. W wolierach możemy przetrzymywać, a nawet rozmnażać kilka par tych ptaków. Możemy również umieścić nasze amadynki w wolierach zewnętrznych. Jednak musimy pamiętać, że pochodzą z tropików, więc zimna i wilgotna pogoda może im nie służyć. Szczególnie młode ptaki, bezpośrednio po opuszczeniu budki lęgowej, są bardzo wrażliwe na niesprzyjające warunki. Letnie załamanie pogody, o co u nas nie trudno, najczęściej prowadzi do ich śmierci. Dlatego woliery i klatki w których chcemy dochować się przychówku, powinny być umieszczone wewnątrz pomieszczeń.

Amadynki ostrosterne karmimy podobnie jak inne astryldy. Powinny otrzymywać różne gatunki prosa, nasiona mozgi kanaryjskiej, czumizy i murzynka. Ostatnio w sprzedaży oferowane są bardzo popularne wśród hodowców mieszanki nasion różnych traw. Są one idealne dla pisklaków uczących się samodzielnego pobierania pokarmu. Bardzo lubiane przez amadynki są nasiona podawane w kłosach. Najczęściej w tej formie podaje się nasiona prosa senegalskiego. Latem, możemy naszym podopiecznym oferować całe naręcza kłoszących się traw. Jeżeli dysponujemy ogródkiem, to możemy w nim posiać proso. Nie w pełni dojrzałe nasiona tego zboża będą doskonałą karmą dla piskląt i gniazdujących ptaków. Zimą, gdy nie mamy możliwości podawania wpółdojrzałych nasion, powinniśmy je podawać w formie skiełkowanej. Nasiona kiełkujące są znacznie miększe, a ponadto są bogatsze w witaminy. Przed lęgami i podczas odchowu młodych, konieczne jest podawanie pokarmów białkowych. Najczęściej podajemy gotowane jajko kurze wymieszane z bułką tartą i dodatkami mineralno-witaminowymi. Idealnym pokarmem białkowym są owady. Hodowcy, którzy przeznaczyli do hodowli amadynek całe pomieszczenie, mogą założyć hodowlę muszek owocowych. Wystarczy do pojemnika wsypać kilka dojrzałych owoców i przykryć go siatką. W ciepłej porze roku bardzo szybko otrzymamy bardzo wydajną hodowlę „latającego pokarmu”. Możemy również zbierać larwy i jaja ogrodowych mrówek, są bardzo lubiane przez amadynki ostrosterne.

W żywieniu Amadynek niezbędne są również pokarmy „zielone”. Najlepsze są łodygi z liśćmi i kwiatami gwiazdnicy, której zielone pędy możemy znaleźć nawet zimą. Amadynki ostrosterne mogą również wydziobywać miąższ przekrojonego jabłka czy ogórka. Cały czas muszą mieć dostęp do składników mineralnych. Mogą to być specjalne kamienie do dziobania lub tradycyjne, dostępne w każdym sklepie zoologicznym kostki wapienne, sepia czy skorupki wygotowanych jaj kurzych.

Chcąc dochować się młodych amadynek długosternych, należy mieć parkę ptaków w wieku, co najmniej 9 miesięcy. Mimo braku wyraźnego dymorfizmu płciowego najczęściej udaje się określić płeć amadynek ostrosternych. Porównujemy wielkość ich „śliniaka”. Samczyki tę ciemną ozdobę podgardla mają najczęściej znacznie szerszą niż samiczki.

W klatce lub wolierze zawieszamy budki lęgowe o wymiarach 12 x 12 x 12 cm lub większe. Dostarczamy ptakom źdźbła trawy, piórka, włókna sizalu, z których to materiałów amadynki budują swoje gniazdko. Budka lęgowa i materiał gniazdowy momentalnie wpływa na pobudzenie seksualne amadynek. Samczyk rozpoczyna intensywne zaloty. Trzymając w dziobie źdźbło trawy zaczyna śpiewać podskakując przed swoją wybranką. Ptaki szybko przystępują do budowy gniazdka, znoszenia jajeczek i ich wysiadywania. Po 13 - 15 dniach lęgną się pisklaki. Po następnych 20 - 25 dniach młode opuszczają budkę lęgową. Opiekę nad młodymi przejmuje samczyk, a samiczka najczęściej przystępuje do wysiadywania kolejnych jajeczek. Po 2 - 3 lęgach należy bezwzględnie usunąć z klatki budkę lęgową i wszelakie materiały mogące służyć do budowy gniazdka. Większa ilość lęgów może, bowiem doprowadzić do nadmiernego wyczerpania ptaków, a nawet do ich śmierci.

Zachęcam wszystkich miłośników ptaków do zainteresowani się tymi przemiłymi, mającymi zawsze eleganckie upierzenia ptaszkami.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: gosia@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA