zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

ds

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Jeżeli masz problem, znalazłeś zwierzaka i szukasz jego właściciela lub chcesz znaleźć dom dla niechcianego pieska czy kotka, napisz do nas, wyślij zdjęcia, a zamieścimy informacje na naszej stronie. Jeżeli masz fajnego pupila i chcesz, żeby jego zdjęcie ukazało się na naszej stronie, napisz do nas. Czekamy na wasze e-maile w każdej sprawie dotyczącej zwierząt.

gosia@autogielda.pl

Osoby przesyłające zdjęcia i opowiadania na nasz e-mail oświadczają, ze są ich autorami i wyrażają zgodę na zamieszczenie tych materiałów na naszej stronie internetowej. Prosimy o podawanie imienia, nazwiska i adresu (adres tylko do wiadomości redakcji).

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Agama brodata

tekst i zdjęcia Katarzyna Rotkiewicz


Nazwa łacińska: Pogona vitticeps

Nazwa angielska: Central Bearded Dragon, Inland Bearded Dragon

Pogona vitticeps naturalnie zamieszkuje obszary Australii. Jest jednym z najbardziej popularnych gatunków wśród hodowców jaszczurek. Spowodowane jest to przede wszystkim jej przyjaznym usposobieniem i łatwością oswojenia, jak również stosunkowo umiarkowanym wymaganiom utrzymania.

Informacje podstawowe:

Długość życia: 10 - 12 lat

Rozmiary: do 55 cm długości

Pokarm mieszany z przewagą zwierzęcego (60-70%):

• Świerszcze, karaczany (uważać należy na mączniki, które mogą stanowić wyłącznie uzupełnienie diety. Posiadają one bowiem chitynowy pancerz, który często jest przyczyną zaczopowania jelit u tego gatunku. Zawierają również dużo tłuszczu, stąd też można je wyeliminować z diety naszego gada)

• Należy dbać o to, aby dieta naszego smoka była urozmaicona. Zapewni to normalny apetyt zwierzaka oraz zapobiegnie niedoborom witamin i minerałów.

• Ważne jest również, aby dostosować częstość karmienia do rozmiarów osobnika (młode dwa razy dziennie, dojrzałe co 2 dni)

• W przypadku żywego pokarmu miejmy na uwadze, aby owady karmowe nie były zbyt duże - mogą bowiem wyrządzić krzywdę zwierzakowi, a ponadto zwiększa to skłonność do zwracania treści pokarmowej.

• Unikamy roślin zawierających szczawiany!

Suplementy: witaminy nie częściej niż 2 razy w tygodniu, wapń co 4 dni (przy stałym dostępie do światła UVB). Najłatwiejszym sposobem jest oprószenie żywej karmówki preparatem witaminowym.

Oświetlenie: konieczna żarówka UVB 10% (Niezbędny element pozwalający gadom na syntetyzowanie witaminy D3, dzięki czemu możliwe jest przyswajanie wapnia do rozwoju kości. Należy pamiętać, że żarówki te trzeba zmieniać co około pół roku, mimo że świeci ona dłużej, traci jednak swoje właściwości)

Temperatura utrzymania:

• Na wyspie grzewczej ~40°

• Średnio 27-29°

• W nocy 20°

Przy instalacji żarówek grzewczych należy pamiętać o odpowiedniej wysokości i zabezpieczeniu ich przed dostępem gada, aby nie doszło do oparzeń.

Wilgotność: 50-60%

Aktywność: dzienna

Terrarium:

• dla kilku osobników 150x80x80 cm,

• dla jednego osobnika 120x50x80 cm,

Warto pomyśleć wcześniej o tym, czy w przyszłości będziemy chcieli powiększyć naszą hodowlę. Ważne jest to, aby w przypadku wyboru dużego terrarium dla jednego osobnika, po jego nabyciu początkowo ograniczyć przestrzeń. Może się on bowiem czuć zagubiony. Przydatny może okazać się zwykły karton, którym przedzielimy terrarium. Pamiętajmy jednak o odpowiednim rozmieszczeniu żarówek!

Podłoże: Kostka kokosowa/bukowa, piasek, kora, ręczniki papierowe (przy świeżo nabytych osobnikach, gdy nie zostało przeprowadzone jeszcze badanie kału). Dostępne są różne rodzaje, jednak nie sposób wybrać jednoznacznie najlepszego, każdy bowiem ma zarówno wady jak i zalety. Należy więc dobrać podłoże do wielkości naszej agamy, jej usposobienia (czy nie ma tendencji „podjadania” piasku).

Ubarwienie

Zwykle mamy do czynienia z osobnikami o odcieniach szarości - Classic. Istnieje jeszcze wiele odmian barwnych, które zostały wyhodowane drogą krzyżowania i wielopokoleniowej selekcji: Yellow, Red, Orange, Citrus, Sandfire, Redflame itp.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: gosia@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA